تصویر منطقه مزدلفه یا مشعرالحرام در مکه

 

{از ابن عباس نقل شده که گفت《نگویید قوس قزح، زیرا قزح نام شیطان است و بگویید قوس الله》. و از عبارت های یاقوت(حموی) می توان این نکته را دریافت که قزح، نامی است بر کوه مزدلفه در حجاز اطلاق می شده است. و در قاموس فیروزآبادی آمده است که قزح نام فرشته موکل بر ابرهاست. پس اگر تصور کنیم که قزح یکی از خدایان متعدد اعراب جاهلی ست، چندان دور نرفته ایم. . اسمیت معتقد است که آتش هایی که قبیله ی قریش در مزدلفه بر می افروخته اند، به نشانه ی تقدس خدای قزح بوده است. } (کتاب باورها و اسطوره های عرب پیش از اسلام محمود سلیم الحوت صص ۱۸۱ و ۱۸۲)

 

نکته مهم : اینکه اعراب جاهلی مزدلفه را قزح می نامیدند و برای وی در آنجا آتش روشن می نمودند محل تامل است. باید توجه داشت که در خود خانه کعبه بت های ایزدان‌ متعددی وجود داشت. همانطور که‌می دانیم اعراب جاهلی نیز حج انجام می دادند و حجشان‌ توام‌ با آیین های شرک آمیز بوده است. به نظر بنده ایزدان‌ مختلف از مراسم حج اعراب جاهلی حظ و نصیب می بردند. یعنی مکان‌ مقدس مکه و اعمال عبادی اش توسط شیطان و ایادی اش محلی برای شارژ ایزدان‌ شده بود. 

 

@soltannasir


سلطان نصیر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


DESIGN DIGITAL carpet پرسش مهر اینجا همه چی هست دانلود کتابهاي علمي انگليسي اطلاعات گردشگری کاسپین رول پلی دانلود برای شما وبلاگ آب و یخ بوم رنگ